Pierwsze obniżki stóp procentowych w I kw 2024? PROGNOZA

Obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie – oceniła po kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej w informacji z posiedzenia. Jak stwierdził, RPP decydując o stopach procentowych będzie uwzględniać wysokość inflacji oraz stan koniunktury gospodarczej – “oba czynniki dają przeciwstawne sygnały”. Zwrócił uwagę, że o ile dotychczasowy spadek inflacji był szybki, to obecnie wchodzimy w okres wolniejszych zmian.

Co z tą kawą? Ceny wyhamowują, ale nie w Polsce

  1. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej podała we wtorek wysokość opłat.
  2. Przyszłości kursu dolara mają natomiast eksperci Citigroup oraz Morgan Stanley.
  3. To oznaczałoby jeszcze ruch w górę o 1,25 pkt proc.
  4. Od lipca czekają nas, w ramach częściowego odmrożenia energetycznych tarcz antyinflacyjnych, podwyżki cen prądu i gazu, więc będzie to kolejny impuls do wzrostu cen i na koniec roku możemy zobaczyć inflację na poziomie ok. 5 proc.
  5. Ryzykiem dla polskiego PKB jest także napięta sytuacja geopolityczna, a zmiany na froncie w Ukrainie wpływają na nastroje w Polsce.

Były to wnioski o podwyżkę stóp o 1 pkt proc., w październiku 2023 r. O 1,75 pkt proc., a w listopadzie 2023 r. Oraz w styczniu, lutym i marcu bieżącego roku — o 2 pkt proc. Prezes Dlaczego należy zwolnić swojego maklera lub doradcę finansowego Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej, że jest za wcześnie, by mówić o obniżeniu stóp.

“Życie w Londynie po trzydziestce nie ma już sensu”. Polacy opowiadają o skutkach brexitu

Według najnowszej wersji tego dokumentu inflacja może znaleźć się w okolicy celu w 2026 r. W ocenie NBP w najbliższych kwartałach inflcja CPI będzie rosła m.in. Z powodu przywrócenia VAT na żywność oraz uwolnienia cen energii, gazu i ogrzewania. W oparciu o scenariusz kształtowania się cen energii na bazie przyjętego przez rząd projektu ustawy energetycznej bank centralny szacuje, że na koniec roku inflacja wzrośnie w okolice 5,5 proc.r/r. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 r.

Wartość stóp procentowych maj 2024. Prognozy i aktualne informacje o stopach procentowych w Polsce

Przed nami jeszcze jednak podwyżka minimalnego wynagrodzenia od lipca tego roku. Napięcia na rynku pracy będą się utrzymywały, ale na szczęście inflacja nie będzie już dwucyfrowa i płace choćby z tego powodu nie powinny rosnąć. Mamy bardzo duże ryzyko, że inflacja nie spadnie tak szybko do celu, jak byśmy chcieli. Może się okazać, że inflacja bazowa zatrzyma się na obecnym poziomie ok. 4 proc. Po pierwsze płacimy rachunek za wysoką inflację w ubiegłym roku.

Widmo Trybunału Stanu dla prezesa NBP. A co ze stopami?

Główna stawka oprocentowania w NBP od października 2023 r. To piąta z rzędu taka decyzja, ostatni raz koszt pieniądza w Polsce zmienił się w październiku. Główne ryzyka inflacyjne to wzrost VAT na żywność, odmrożenie cen energii, ryzyko wzrostu oczekiwań inflacyjnych oraz wysokie tempo wzrostu płac, a także ekspansywna polityka PrivateFX Forex Broker-przegląd i informacje PrivateFX fiskalna i niepewność geopolityczna oraz oczekiwane ożywienie gospodarcze. Oczekiwania inflacyjne mogą oddziaływać proinflacyjnie zarówno od strony kosztowej (wzrost kosztów, zwłaszcza w pracochłonnych usługach), jak i popytowej. Niepewnością jest również skala wzrostu skłonności do oszczędzania gospodarstw domowych.

Zdaniem Adama Glapińskiego, na początku 2025 projekcja może wskazywać na trwały spadek inflacji do celu, co mogłoby dać podstawy do dyskusji o obniżkach stóp. W Radzie nie ma gotowości do obniżek stóp procentowych w 2024. W piątek szef NBP Adam Glapiński tłumaczył powody, dla których Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jak słowa prezesa Narodowego Banku Polskiego oceniają eksperci? Jak piszą w raporcie analitycy ING, podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński ocenił, że tempo wzrostu PKB w Polsce w 1 kwartale 2024 przyspieszył względem ostatniego kwartału 2023 roku, a kolejne kwartały przyniosą dalszą odbudowę koniunktury. Na posiedzeniu z początku kwietnia RPP kolejny raz zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych i referencyjna pozostaje na poziomie 5,75 proc.

Stopy procentowe 2023 – prognozy Banku Pekao

To była piąta taka decyzja z rzędu i była powszechnie oczekiwana przez ekonomistów. Z protokołu wynika, że część członków RPP stwierdziła — biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania makroekonomiczne — że “na kolejnych posiedzeniach uzasadnione może być utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie”. Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku zdecyduje się na dwie obniżki stóp procentowych NBP.

Przypomnijmy, że przywrócenie standardowej 5-proc. Stawki VAT na żywność (od lutego 2022 r. wynosiła zero) może podbić inflację CPI o około 0,9 pkt proc. Z kolei pełna rezygnacja z zamrożenia cen energii, ciepła i gazu dla gospodarstw domowych o kolejne 3 pkt proc.

Citi Handlowy oczekuje spadku inflacji bazowej do 9,8% r/r w grudniu br. Analitycy banku podkreślają, że inflacja bazowa w regionie “przedstawia znacznie bardziej niepokojący obraz niż spadający wskaźnik CPI”. Stopy procentowe w Polsce pozostają na tym samym poziomie od października 2023 roku. Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła jednak propozycja dużej podwyżki. Microsoft w poniedziałek zaprezentował nową kategorię komputerów osobistych, które zostały wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji. Jak zauważa Reuters firma chce wykorzystać potencjał nowej technologii w całej swojej działalności i konkurować z Apple i Alphabetem, spółką-matką Google’a.

Nieco mniejszą aprecjację do 1,12 USD prognozują ekonomiści Goldman Sachs, Bank of America Global Research oraz UBS Global Research. Z punktu widzenia dzisiejszej inflacji i celu inflacyjnego, który chcemy osiągnąć jak najszybciej, wynagrodzenia rosną za mocno. Wydaje się, że firmy mają wciąż możliwość ulegania presji płacowej – mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki. Jego zdaniem w takie sytuacji nie ma mowy o obniżkach stóp procentowych, a te pozostaną w optymistycznym scenariuszu bez zmian do końca tego roku. Indeks ZEW, obrazujący oczekiwania analityków względem gospodarki Niemiec, wzrósł do 15,2 pkt z poziomu 12,8 pkt w grudniu ub.r. Jest to wynik lepszy od oczekiwań i najwyższy od lutego 2023 roku, co wpisuje się w obraz stopniowej poprawy nastrojów w Niemczech i całej strefie euro.

Pracownicy zrozumieli, że stracili bardzo dużo przez dwucyfrową inflację. Także sektor publiczny w bieżącym roku ten rachunek zapłacił w podwyżkach wynagrodzeń i waloryzacji świadczeń. Po drugie mamy bardzo wysokie podwyżki płacy minimalnej, które miał miejsce w ostatnich latach. Po trzecie polski rynek pracy ma już poważny problem strukturalny po stronie podaży. Mamy rynek pracownika, brakuje rąk do pracy, mimo imigracji ekonomicznej i uchodźczej. To nie było aż tak wielkie wyzwanie, gdy nasza gospodarka w ubiegłym roku urosła zaledwie o 0,2 proc.

Największy spadek WIBOR® 3M miał miejsce po wrześniowej obniżce stóp procentowych i to właśnie wtedy najbardziej też obniżyła się rata kredytowa, bo o ponad 195 zł. “W naszej ocenie, RPP nie będzie chciała, aby dojście do celu inflacyjnego następowało zbyt szybko, gdyż będzie się to wiązało ze zwiększeniem ryzyka pogorszenia koniunktury i tym samym kondycji rynku pracy” – podsumowano. Dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się w środę spodziewaną decyzją o utrzymaniu stóp procentowych w Polsce bez zmian.

Jednak zwracają uwagę, że proces ten zakłócić może pogarszająca się sytuacja pandemiczna w Polsce. Zgodnie z oczekiwaniami Goldman Sachs w grudniu RPP podniosła stopę procentową do 1,75%, czyli o 50 pb. Bank inwestycyjny szacuje również, że już na początku przyszłego roku stopy mogą wynieść nawet 3,00% i będą najwyższe od 2013 roku.

Złożyła go i poparła Joanna Tyrowicz — wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego. Pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw obu wnioskom. Jak wskazał ekonomista Pekao, stopy procentowe utrzymują się na podwyższonym poziomie i zapewne pozostaną na nim do końca 2025 r. Rosnące koszty kredytu i utrudniony dostęp do finansowania sprawia zaś, że tzw. Indeks dostępności mieszkań obniżył się niemal o połowę. “Warto jednak zauważyć, że stosunek wolumenu hipotek do dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych w Polsce jest na jednym z najniższych poziomów w Europie – a to oznacza, że przestrzeń do zwiększenia zakredytowania Polaków wciąż jest bardzo duża” – zaznaczył.

Rzeczywiście to nie jest najgorsza sytuacja dla polityki pieniężnej, że ożywienie gospodarcze w Polsce jest stopniowe i relatywnie powolne. Patrząc na element strukturalny rynku pracy, czyli problemy z pracownikami, to ten problem będzie tylko narastał. Ekonomista prognozuje, że nominalny wzrost płac w Polsce będzie hamował.

Dla kredytobiorców znaczenie ma przede wszystkim stopa referencyjna NBP. To właśnie ona bowiem wpływa na wysokość wskaźników WIBOR®, od których zależy oprocentowanie Co to jest Giełda Kryptowalut kredytów. Ekonomiści banku oceniają, że Rada będzie chciała zachować horyzont 4-6 kwartałów dojścia do celu inflacyjnego (I połowa 2025).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

the rank way professional seo reseller white label programs gentleweight.com